Rozdział Sport w programie Erasmus+ ma na celu wspieranie europejskich partnerstw w zakresie sportu masowego, aby realizować następujące cele:
zwalczanie transgranicznych zagrożeń dla integralności sportu, takich jak doping, ustawianie meczów i przemoc, a także wszelkiego rodzaju nietolerancji i dyskryminacji;
Promowanie i wspieranie dobrego zarządzania w sporcie i podwójnej karierze sportowców;
Promowanie wolontariatu w sporcie, wraz z włączeniem społecznym, równymi szansami i świadomością znaczenia prozdrowotnej aktywności fizycznej poprzez zwiększony udział i równy dostęp do sportu dla wszystkich.
Należy położyć nacisk na sport masowy.
Erasmus+: Współpraca partnerska w sporcie na małą skalę
Współpraca partnerska na małą skalę umożliwi organizacjom:
rozwijać i wzmacniać sieci;
zwiększyć ich zdolność do działania na poziomie ponadnarodowym;
wymieniać dobre praktyki, konfrontować pomysły i metody w różnych obszarach związanych ze sportem i aktywnością fizyczną.
Wybrane projekty mogą również generować namacalne produkty i oczekuje się, że będą rozpowszechniać wyniki swoich działań, chociaż w sposób proporcjonalny do celu i zakresu projektu. Małe partnerstwa oparte na współpracy angażować różne organizacje, w tym w szczególności władze publiczne na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym, organizacje sportowe, organizacje związane ze sportem oraz instytucje edukacyjne. Partnerstwa na małą skalę będą miały na celu w szczególności zapewnienie ciągłości działań przygotowawczych 2013 i są to w szczególności projekty mające na celu:
Zachęcanie do włączenia społecznego i równych szans w sporcie;
Promować tradycyjne europejskie sporty i gry;
Wspierać mobilność wolontariuszy, trenerów, menedżerów i personelu organizacji sportowych non-profit;
Chronić sportowców, zwłaszcza najmłodszych, przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa poprzez poprawę warunków treningu i zawodów;
Promuj edukację w sporcie i poprzez sport, ze szczególnym naciskiem na rozwój umiejętności.
Współpraca partnerska na małą skalę powinna promować tworzenie i rozwój ponadnarodowych sieci w dziedzinie sportu. UE może w ten sposób zapewnić możliwości wzmocnionej współpracy między zainteresowanymi stronami, która nie istniałaby bez działania UE.
Współpraca partnerska na małą skalę powinna również wspierać synergię zi między politykami lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi w celu promowania sportu i aktywności fizycznej oraz stawiania czoła wyzwaniom związanym ze sportem.